Liduina Meneguzzi

Bł. Liduina Meneguzzi

Liduina Meneguzzi

Liduina Meneguzzi, właśc. wł. Elisa Angela Meneguzzi (ur. 12 września 1901 w Abano Terme, zm. 2 grudnia 1941 w Dire Dawa w Etiopii) – włoska siostra salezjańska (SDB), błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Elisa Angela Meneguzzi urodziła się 12 września 1901 r. w Abano Terme. Pochodziła z wielodzietnej rodziny, gdzie dzieci wychowywano w głębokiej wierze. Już w dzieciństwie pomagała w utrzymaniu rodziny. W wieku 14 lat poszła do pracy, jako pomoc domowa, a także jako sprzątaczka w hotelach. Po pracy, w wolnych chwilach uczyła dzieci katechizmu.

5 marca 1926 roku wstąpiła do zgromadzenia Sióstr św. Franciszka Salezego, przyjmując imię Liduina. Rozpoczęła wówczas pracę w szkole dla dziewcząt, jako pielęgniarka. Następnie po złożeniu ślubów zakonnych w 1934 r., a po 3 latach wyjechała na misję do Etiopii do Dire Daua, gdzie była pielęgniarką w szpitalu państwowym. W czasie II wojny światowej opiekowała się rannymi żołnierzami oraz pomagała więźniom pobliskiego obozu koncentracyjnego.

Zmarła 2 grudnia 1941 r. na raka w szpitalu, w którym służyła. Jej ciało zostało zwrócone do zakonu dopiero w 1961 r.. Większość osób na tamtych terenach była wyznania muzułmańskiego. Siostra Liduina opowiadała im o Bogu i chrześcijaństwie, co wraz z okazaną przez nią dobrocią doprowadziło do wielu nawróceń.

Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 20 października 2002 roku.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Liduina Meneguzzi

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź