Krzysztof od św. Katarzyny

Bł. Krzysztof od św. Katarzyny

Krzysztof od św. Katarzyny

Krzysztof od św. Katarzyny (ur. 25 lipca 1638 w Méridzie, zm. 24 lipca 1690 w Kordobie) – hiszpański duchowny katolicki, założyciel zgromadzenia Braci Szpitalnych Jezusa Nazarejskiego (Zgromadzenie Franciszkanów i Franciszkanek Szpitalnych Jezusa Nazarejskiego), błogosławiony Kościoła katolickiego.

Cristóbal López de Valladolid był jednym z czworga dzieci swoich rodziców. Został wyświęcony na kapłana, a potem został mianowany na kapelana wojskowego. Założył zgromadzenie Braci Szpitalnych Jezusa Nazarejskiego.

Zmarł w wieku 52 lat.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się za czasów pontyfikatu papieża Klemensa XIV 27 czerwca 1770. W wyniku XIX-wiecznej rewolucji w Hiszpanii i wojny napoleońskiej proces został wstrzymany do 27 października 1995, kiedy został ponownie wznowiony. W 2000 złożono tzw. Positio wymagane w dalszej procedurze beatyfikacyjnej.

28 czerwca 2012 papież Benedykt XVI podpisał dekret o heroiczności cnót sługi bożego zaś 20 grudnia 2012 został podpisany dekret uznający cud za wstawiennictwem, co otworzyło drogę do ogłoszenia jego błogosławionym. Został beatyfikowany w dniu 7 kwietnia 2013 roku przez papieża Franciszka. Uroczystościom beatyfikacyjnym przewodniczył kardynał Angelo Amato.

Bł. Krzysztof jest jednym z patronów Andaluzji.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (24 lipca).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Krzysztof od św. Katarzyny

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź