Krzysztof Magallanes Jara

Św. Krzysztof Magallanes Jara

Krzysztof Magallanes Jara

Krzysztof Magallanes Jara, Cristóbal Magallanes Jara (ur. 30 lipca 1869 w Totatiche, zm. 25 maja 1927 w Colotlán; stan Jalisco) – święty Kościoła katolickiego, ksiądz, ofiara prześladowań antykatolickich zapoczątkowanych w okresie rewolucji meksykańskiej, męczennik, misjonarz ludowy.

Jego życie związane było z miejscem urodzenia i diecezją guadalajarską. Jako dziecko zajmował się wypasem owiec, a kiedy skończył dziewiętnaście lat wstąpił do seminarium duchownego. Po otrzymaniu w 1899 r. święceń kapłańskich został proboszczem lokalnej parafii. Z wiarą i poświęceniem prowadził działalność misyjną wśród Indian Huiczoli. Założył popularne misje i kolonię Asqueltán, hospicjum dla sierot, dom opieki i kaplice, a także kilka szkół. W swojej działalności apostolskiej szczególny nacisk kładł na propagowanie miłości bliźniego. W publikacjach przeciwstawiał się przemocy jako metodzie działania niezgodnej z nauką Kościoła również w obronie wolności religijnej.
Mimo zagrożenia ze strony rewolucjonistów po zamknięciu seminarium duchownego w Guadalajarze przygarnął studentów otwierając na terenie swojej parafii seminarium.

Po aresztowaniu został skazany na śmierć i rozstrzelany na terenie diecezji Zacatecas. W czasie egzekucji do o. Augustyna Carloca skierował słowa pociechy:

Bądź spokojny, synu, to tylko chwila, a potem niebo

zaś do katów skierował słowa:

Umieram niewinnie i proszę Boga, aby moja krew przyczyniła się do zjednoczenia mych braci Meksykanów.

Zapamiętany został z kultu do Matki Bożej, propagowania modlitwy różańcowej i troski o powołania kapłańskie.

Krzysztof Magallanes Jara jest jednym z 25 zamordowanych i wyniesionych na ołtarze męczenników.

Proces informacyjny męczenników okresu prześladowań Kościoła katolickiego w Meksyku na etapie lokalnych diecezji, toczył się w latach 1933–1988. Krzysztof Magallanes Jara beatyfikowany został 22 listopada 1992 w grupie z 24 towarzyszami, spośród których 21 było kapłanami, a 3 osobami świeckimi ofiarami prześladowań Kościoła katolickiego i wiary katolickiej, kanonizowany przez tego samego papieża Jana Pawła II 21 maja 2000 r. na Placu Świętego Piotra w Watykanie. W czasie Mszy św. papież w swojej homilii o wyniesionych na ołtarze Meksykanach powiedział:

Wszyscy dobrowolnie i spokojnie przyjęli męczeństwo jako świadectwo swej wiary, publicznie przebaczając swoim prześladowcom.

Grupa męczenników uznana została za ofiary nienawiści do wiary (łac.)
odium fidei.

Szczątki Krzysztofa Magallanesa Jara zostały przeniesione do kościoła parafialnego w Totatiche, które jest miejscem jego kultu[10]. Atrybutem świętego jest palma męczeństwa[11]. Dniem w którym wspominany jest w Kościele katolickim jest dies natalis (25 maja), zaś od kanonizacji decyzją Jana Pawła II grupa wspominana jest 21 maja[11][12][10].

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Krzysztof Magallanes Jara

4.4/5 - (21 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź