Klaudiusz Cayx

Bł. Klaudiusz Cayx

Klaudiusz Cayx

Klaudiusz Cayx (Dumas) SJ, fr. Claude Cayx-Dumas (ur. 6 listopada 1724 w Martel, zm. 2 września 1792 w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich okresu francuskiej rewolucji.

Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił w 1757 roku w Tuluzie[a]. Prowadził działalność dydaktyczną w Carcassonne, a po kasacie zakonu na terenie diecezji paryskiej m.in. w
Lycée Louis-le-Grand. Aresztowany został w 15 sierpnia 1792 roku, z dwoma innymi jezuitami Klaudiuszem Franciszkiem Gagnières des Granges i Franciszkiem Vareilhe-Duteil, w domu księży emerytów w Issy. Zamordowany został w klasztorze karmelitów 2 września 1792 roku, dołączając do grupy 300 duchownych ofiar tak zwanych masakr wrześniowych.

Dzienna rocznica śmierci jest dniem, kiedy wspominany jest w Kościele katolickim.

Klaudiusz Cayx znalazł się w grupie 191 męczenników z Paryża beatyfikowanych przez papieża Piusa XI 17 października 1926.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Klaudiusz Cayx

4.7/5 - (21 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź