Karol Navarro Miquel

Bł. Karol Navarro Miquel

Karol Navarro Miquel

Karol Navarro Miquel SchP, hiszp. Carlos Navarro Miquel (ur. 11 lutego 1911 w Torrente de Cinca, zm. 22 września 1936 w klasztorze Montserrat) – hiszpański prezbiter z Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych, ofiara antykatolickich prześladowań Kościoła katolickiego w czasach hiszpańskiej wojny domowej, zamordowany z nienawiści do wiary łac. odium fidei.

Pochodził z Torrente wspólnoty należącej do archidiecezji walenckiej. Był najmłodszym z czterech synów katolickiej rodziny Francisco i Dolores. Do nowicjatu zakonu pijarów wstąpił 5 sierpnia 1928 roku. 11 sierpnia następnego roku złożył proste śluby zakonne. Profesję uroczystą złożył po ukończeniu formacji zakonnej 8 grudnia 1934 roku. Przyjął imię zakonne „Carlos de Nuestra Señora de los Desamparados”(hiszp.) . Teologię i filozofię studiował w Irache. Sakrament święceń kapłańskich przyjął 4 sierpnia 1935 roku. Dla realizacji powołania skierowany został do Albacete, gdzie prowadził działalność duszpasterską i wychowawczą w tamtejszej placówce pasjonistów. Kierował się myślą

„Ten dzień spędzamy pracując i modląc się. Takie jest życie wspólne. Każdorazowo czuję coraz większą radość naśladując Jezusa.”

W okresie nasilenia czerwonego terroru w Hiszpanii został aresztowany gdy przebywał w domu rodzinnym i uwięziony w klasztorze Montserrat. Rozstrzelano go 22 września 1936 roku, mimo iż w swoim apostolacie nie prowadził działalności politycznej i nie był zaangażowany w wojnę domową.

1 października 1995 roku na Rzymskim Placu Świętego Piotra papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji czterdziestu pięciu ofiar prześladowań wśród których był Karol Navarro Miquel w grupie trzynastu pijarskich męczenników.

W Kościele katolickim dniem wspomnienia liturgicznego każdego z otoczonych kultem jest dies natalis (22 września), razem z grupą błogosławionych współbraci. Miejscem kultu jest Diecezja Albacete[10].

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Karol Navarro Miquel

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź