Karol Lwanga

Św. Karol Lwanga

Karol Lwanga

Karol Lwanga, również: Karol Lwanga i Towarzysze (ur. 1860 lub 1865 w Bulimu w Bugandzie, zm. 3 czerwca 1886 w Namugongo) – afrykański wódz plemienia Nagweya, przełożony paziów króla Mwangi II (+1903), męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego i anglikańskiego.

Śmierć poniósł w czasie prześladowania chrześcijan przez króla Mwangę. Został spalony na stosie za to, że odmówił wykonania czynu homoseksualnego razem z 13 towarzyszami (w tym z 14-letnim Kizito, którego Karol osobiście ochrzcił) w ten sam dzień Wniebowstąpienia Pańskiego i w tym samym miejscu.

Z rąk Mwangi wcześniej zginął m.in. św. James Hannington (+29 października 1885), biskup anglikański i misjonarz.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim, ewangelickim i anglikańskim obchodzone jest w dies natalis (3 czerwca) w grupie 22 Męczenników z Ugandy, chociaż męczenników było znacznie więcej, zarówno wyznania katolickiego jak i anglikańskiego. W Irlandii męczennicy z Ugandy wspominani są 4 czerwca.

Beatyfikował ich Benedykt XV 6 czerwca 1920, wcześniej ogłaszając ich męczennikami (29 lutego tegoż roku).

Kanonizacji 22 męczenników dokonał Paweł VI 18 października 1964 roku w Rzymie.

W miejscu ich męczeństwa powstał pomnik, a dzień ich pamięci w Ugandzie jest dniem wolnym od pracy.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Karol Lwanga

4.7/5 - (19 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź