Karol Franciszek Le Gué

Bł. Karol Franciszek Le Gué

Karol Franciszek Le Gué

Karol Franciszek Le Gué SJ, (fra.) Charles-François le Gué (ur. 6 października 1724 w Rennes, zm. 2 września 1792 w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara antykatolickich prześladowań okresu rewolucji francuskiej.

28 grudnia 1741 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Paryżu. Po ukończeniu kolegium podjął studia teologiczne. Po otrzymaniu święceń kapłańskich został prefektem w szkole Louis le Grand. Po kasacie zakonu został kaznodzieją w diecezji paryskiej, gdzie między innymi w 1783 roku był rekolekcjonistą w okresie Wielkiego postu na dworze królewskim w Wersalu. Był jednym z współzałożycieli zgromadzenia Towarzystwa Najświętszego Serca Jezusa. W okresie gdy w rewolucyjnej Francji nasiliło się prześladowanie katolików w 1791 roku, odmówił złożenia przysięgi na cywilną konstytucję kleru. Protestował przeciwko fanatyzmowi z jakim prześladowano katolików. Aresztowany 10 sierpnia 1792 i przewieziony do klasztoru karmelitów, był jedną z około 114 ofiar rzezi jako jeden z 14 jezuitów, którzy tam zginęli 2 września.

Był jedną z ofiar tak zwanych masakr wrześniowych, w których zginęło 300 duchownych i jednym z 23 zamordowanych jezuitów, ofiar nienawiści do wiary (łac) odium fidei.

Dzienna rocznica śmierci jest dniem kiedy wspominany jest w Kościele katolickim, a jezuici także wspominają go także 19 stycznia.

Karol Franciszek Le Gué znalazł się w grupie 191 męczenników z Paryża beatyfikowanych przez papieża Piusa XI 17 października 1926.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Karol Franciszek Le Gué

4.6/5 - (15 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź