Karol Eraña Guruceta

Bł. Karol Eraña Guruceta

Karol Eraña Guruceta

Karol Eraña Guruceta (hiszp.)
Carlo Eraña Guruceta (ur. 2 listopada 1884 w Arechavaleta, zm. 18 września 1936 w Ciudad Real) – zamordowany w okresie hiszpańskiej wojny domowej, z nienawiści do wiary (łac) odium fidei, beatyfikowany brat z Towarzystwa Maryi, uznany przez Kościół katolicki za męczennika.

Pochodził z religijnej, wielodzietnej rodziny chłopskiej mieszkającej w diecezji Vitoria (Baskonia). Do nowicjatu wstąpił ukończywszy osiemnaście lat. Studia uwieńczył przyjęciem 9 września 1903 pierwszych ślubów zakonnych. Powołanie realizował w pracy dydaktycznej, a także kierując placówkami edukacyjnymi marianistów m.in. przez jedenaście lat w Ciudad Real, a od 1933 roku madryckim Kolegium Matki Bożej del Pilar ((hiszp.)
Colegio Santa María del Pilar). 24 lipca 1936 czerwona milicja zajęła budynki kolegium i nakazała rozproszenie zakonników. Dwukrotnie aresztowany Karol Eraña Guruceta schronienia szukał w szkole, której był wcześniej dyrektorem w Ciudad Real. Gdy 29 lipca przybył na miejsce okazało się, że i ta szkoła została zarekwirowana, a rozproszeni zakonnicy wobec zagrożenia życia przebywają w ukryciu. Apostołował wśród współbraci do 6 września kiedy to rozpoznano w nim zakonnika i jako takiego zatrzymano. Więziony był w „domu ludowym”. Zastrzelony został w nocy 18 września, a ciało z innymi ofiarami mordu wrzucono do zbiorowej mogiły.

1 października 1995 roku na rzymskim placu Świętego Piotra Papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji czterdziestu pięciu ofiar prześladowań antykatolickich wśród których był Karol Eraña Guruceta jako jeden z trzech „Męczenników z Towarzystwa Maryi”.

W Kościele katolickim dniem wspomnienia liturgicznego każdego z otoczonych kultem jest dies natalis zaś grupa błogosławionych trzech zamordowanych marianistów wspominana jest 18 września.

Atrybutem męczennika jest palma.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Karol Eraña Guruceta

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź