Kalikst Caravario

Św. Kalikst Caravario

Kalikst Caravario

Św. Callisto Caravario (chiń. 高惠黎 ; pinyin Gāo Huìlí; ur. 8 czerwca 1903 r. w Turynie – zm. 25 lutego 1930 r. w Chinach) – święty Kościoła katolickiego, włoski salezjanin, ksiądz, misjonarz, męczennik.

Kalikst Caravario od 1914 r. uczył się w gimnazjum salezjańskim w Turynie-Valdocco. W 1918 r. wstąpił do nowicjatu salezjanów w Foglizzo Canavese, gdzie pierwsze śluby złożył 19 września 1919 r. 7 października 1924 r. opuścił Turyn i udał się na misje. Najpierw przybył do Szanghaju, gdzie uczył się chińskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1929 r., następnie został skierowany do pracy w Lianzhou.

W lutym 1930 r. towarzyszył biskupowi Versiglia w podróży wizytacyjnej po placówkach misyjnych. 25 lutego 1930 r. popłynął dżonką razem z biskupem Versiglia, dwoma innymi misjonarzami, dwoma chińskimi katechistami i uczennicami szkoły katechistycznej do Lianzhou. Wszyscy oni uważali, że w dużej grupie będzie małe zagrożenie rabunku ze strony piratów. W południe, gdy przybyli do Litouzui zostali zatrzymani przez bandę piratów. Piraci żądali znacznej sumy jako okupu. Zauważyli na pokładzie dziewczęta i chcieli zabrać je siłą. Misjonarze interweniowali, prosząc piratów w uprzejmych słowach. Usiłowania te były daremne, piraci próbowali dostać się na pokład dżonki, misjonarze zagrodzili im drogę. Doprowadzeni do szaleństwa piraci bili strzelbami biskupa Versiglia i księdza Caravario, tak że ci padli zakrwawieni na ziemię. Następnie misjonarze zostali zabrani do lasu. Po kilku minutach usłyszano strzały.

Został beatyfikowany 15 maja 1983 r. przez Jana Pawła II razem z Alojzym Versiglia. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Kalikst Caravario

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź