Józefa Naval Girbès

Bł. Józefa Naval Girbès

Józefa Naval Girbès

Józefa Naval Girbès, właśc. hiszp. Josefa Naval Girbés (ur. 11 sierpnia 1820 w Algemesi w Walencji, zm. 24 lutego 1893 tamże) – hiszpańska tercjarka karmelitańska, dziewica i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Miała pięcioro rodzeństwa. Na jej religijność wielki wpływ wywarła matka. Józefa Naval Girbes została siostrą Trzeciego Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmelu i św. Teresy (tercjarką Zakonu Karmelitów Bosych). Otworzyła szkołę we własnym domu, uczyła w niej zarówno pracy jak i modlitwy. Wstąpiła do Stowarzyszenia św. Wincentego à Paulo[a], które działało na rzecz ubogich.

Józefa Naval Girbes zmarła 24 lutego 1893 roku w opinii świętości. Została pochowana w habicie karmelitańskim w kościele św. Jakuba, w swojej parafii w Algemasi.

Beatyfikował ją papież Jan Paweł II w dniu 25 września 1988 roku.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci. W archidiecezji walenckiej święto obchodzone jest 6 listopada.

6 listopada 2005 roku w Santo Domingo (Dominikana) poświęcono pierwszą parafię pod wezwaniem błogosławionej.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Józefa Naval Girbès

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź