Józef Yuan Zaide

Św. Józef Yuan Zaide

Józef Yuan Zaide

Św. Józef Yuan Zaide (chiń. 袁在德若瑟) (ur. 1766 r. w Peng, Syczuan, w Chinach
– zm. 24 czerwca 1817 r. w Chengdu) – święty Kościoła katolickiego, chiński ksiądz, męczennik.

Józef Yuan Zaide był najmłodszym z piątki dzieci katolickich rodziców. W 1782 r. wstąpił do seminarium. Po 10 latach rektor wysłał go do biskupa Dufresse. W 1795 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie wysłano go do pracy w północno-zachodniej części prowincji Syczuan. Pewnego dnia jedna z kobiet, spośród jego wiernych, zdradziła męża. Ojciec Józef Yuan ostro ją napomniał. Ona poczuła się bardzo upokorzona i postanowiła się zemścić. Dowiedziwszy się, że Józef Yuan udał się na misje do Hezhou, przekazała potajemnie tę informację lokalnym władzom. 9 lipca 1816 r. Józef Yuan Zaide został aresztowany razem z grupą chrześcijan. Podczas uwięzienia torturowano go, by wyrzekł się wiary, ale nie udało się go złamać. Został stracony przez uduszenie 24 czerwca 1817 r.

Został
beatyfikowany 27 maja 1900 r. przez Leona XIII. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Józef Yuan Zaide

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź