Józef Benedykt Cottolengo

Św. Józef Benedykt Cottolengo

Józef Benedykt Cottolengo

Józef Benedykt Cottolengo (ur. 3 maja 1786 w Bra; zm. 30 kwietnia 1842) – włoski prezbiter, święty Kościoła katolickiego.

Urodził się wielodzietnej rodzinie. Wstąpił do seminarium, a w 1811 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W 1818 roku mianowano go kanonikiem Kościoła Bożego Ciała w Turynie. Pewnego dnia młoda kobieta, ciężko chora na gruźlicę nie została przyjęta do szpitala, aby nie zaraziła innych pacjentów. Wówczas została umieszczona w baraku i tam zmarła, w obecności Cottolengo. Po tym wydarzeniu Józef kupił domek dla bezdomnych i chorych. Potem doszło do wybuchu epidemii cholery i wówczas, w 1832 roku, wynajął szopę na polach, gdzie gromadzili się chorzy. Powstał także szpital pod nazwą Mały Domek Bożej Opatrzności. Zmarł mając zaledwie 55 lat, w opinii świętości.

Został beatyfikowany przez papieża Benedykta XV w 1917 roku, a kanonizowany przez papieża Piusa XI w 1933 roku.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Józef Benedykt Cottolengo

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź