Josef Marxen

Bł. Josef Marxen

Josef Marxen

Josef Marxen właśc. Antonius Josef Marxen (ur. 2 sierpnia 1906 w Worringen, zm. 16 listopada 1946 w Szkodrze) – niemiecki ksiądz katolicki działający w Albanii, ofiara prześladowań komunistycznych, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Był jednym z dziewięciorga dzieci Nikolausa i Marii z d. Hahnen. Ojciec pracował jako zarządca majątku we Fronhofie. W 1928 rodzina Marxen osiadła w Lötsch k. Nettetalu. Josef Marxen uczył się w Lorch, a następnie w gimnazjum w St. Wendel w diecezji trewirskiej. Po ukończeniu szkoły średniej 12 maja 1928 wstąpił do zakonu misjonarzy w St. Augustin. Odbył studia teologiczne w Mödling k. Wiednia i orientalistyczne w Monachium. 21 czerwca 1936 został wyświęcony na księdza w Instytucie Orientalistycznym w Monachium, a mszę prymicyjną odprawił w Breyell. Planował pracę misyjną w Rosji. Wobec niemożności realizacji tych zamiarów, w sierpniu 1936 przyjechał do Albanii. Po krótkim pobycie w Durrësie trafił do parafii Kthellës w kraju Mirdytów.

W latach 1937–1942 pracował w parafii Perlat, skąd trafił do parafii Jubë k. Durrësu, gdzie pracował do 1945. Nie skorzystał z możliwości opuszczenia kraju w 1944, wraz z armią niemiecką i pozostał w Albanii. W lutym 1945 przeniósł się do Tirany. 11 marca 1946 został aresztowany przez funkcjonariuszy Departamentu Obrony Ludu. Oskarżony o działania wrogie wobec władz komunistycznych, a także o współpracę z okupantem został skazany na dwa lata więzienia. Trafił do więzienia w Tiranie. Próba ucieczka z więzienia zakończyła się niepowodzeniem, a Marxen ponownie stanął przed sądem. Skazany na karę śmierci został rozstrzelany w lesie pod Tiraną wraz z dwoma innymi więźniami 16 listopada 1946. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane. Wiadomość o jego śmierci w 1947 dotarła do rodziny w Niemczech.

Marxen znajduje się w gronie 38 albańskich duchownych, którzy 5 listopada 2016 w Szkodrze zostali ogłoszeni błogosławionymi. Beatyfikacja duchownych, którzy zginęli „in odium fidei” została zaaprobowana przez papieża Franciszka 26 kwietnia 2016.

W 2016 ukazała się biografia Josef Marxen, Missionar in Albanien, pióra Cecilii Giebermann. Imię Marxena nosi jedna z ulic w tirańskiej dzielnicy Paskuqan.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Josef Marxen

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.