Jan z Ávili

Św. Jan z Ávili

Jan z Ávili

Jan z Ávili, hiszp. Juan de Ávila (ur. 6 stycznia 1500 w Almodóvar del Campo w prowincji Ciudad Real w Hiszpanii, zm. 10 maja 1569 w Montilla w prowincji Kordoba) – kapłan, mistyk, asceta, kaznodzieja, teolog, nazywany apostołem Andaluzji, święty katolicki i doktor Kościoła.

Pochodził ze szlacheckiej rodziny o korzeniach żydowskich. Studiował prawo w Salamance. Studia te przerwał i przeniósł się do Alcalá de Henares, gdzie wykładano teologię i filozofię. W czasie studiów zmarli jego rodzice. Swoją pierwszą mszę odprawił w 1525 w kościele, w którym zostali pochowani. Własną część spadku rozdał ubogim.

W 1527, mając prawie trzydzieści lat, planował udać się do Meksyku i poświęcić się pracy misyjnej. Ze względu na talent kaznodziejski został zauważony przez biskupa Sewilli, który powierzył mu zadanie zorganizowania misji ludowych na terenie Andaluzji. Biskupowi zależało na ożywieniu wiary w swojej diecezji. Fama Jana z Ávili dotarła na kastylijski dwór królewski. Kapłan został poproszony o wygłoszenie homilii na pogrzebie królowej Izabelli Portugalskiej, żony Karola V Habsburga. Pogrzeb miał miejsce 17 maja 1538 w Grenadzie.

Jan z Ávili był przyjacielem Ignacego Loyoli. Był przychylny rozwojowi jego zakonu na terenie Hiszpanii. Wspierał reformę, którą przeprowadzała Teresa z Ávili. Przyczynił się też do powstania bonifratrów poprzez sympatyzowanie z Janem Cidade w jego fundacji. Kazanie Jana z Ávili na pogrzebie królowej Izabelli tak wpłynęło na Franciszka Borgiasza, wicekróla Katalonii, iż ten wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Na miano apostoła Andaluzji zapracował nauczajac w Granadzie, Kordobie i Sewilli.

Był autorem wielu dzieł o charakterze dewocyjnym bardzo popularnych w drugiej połowie XVII wieku. Tłumaczono je na liczne języki europejskie. Jak wielu mistyków jego wieku był wielokrotnie oskarżany o przynależność do tzw. oświeconych, hiszp. alumbrados. Zadenuncjowany inkwizycji za rzekome sprzyjanie luteranom odbył karę miesięcznego odosobnienia.

Kult Jana z Ávili został zaaprobowany przez papieża Klemensa XIII. Został ogłoszony Sługą Bożym w dniu 8 lutego 1759, błogosławionym 4 kwietnia 1894 przez Leona XIII, a kanonizowany został 31 maja 1970 przez Pawła VI.

Konferencja Episkopatu Hiszpanii ogłosiła św. Jana z Avilii patronem kapłanów diecezjalnych.

Kościół katolicki obchodzi wspomnienie liturgiczne w dzienną rocznicę śmierci (10 maja).

7 października 2012 r. podczas mszy na Placu św. Piotra na Watykanie papież Benedykt XVI ogłosił św. Jana z Ávili wraz z św. Hildegardą z Bingen doktorami Kościoła. Zapowiedź tego wydarzenia miała miejsce podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. 25 stycznia 2021 papież Franciszek zarządził wpisanie jego wspomnienia do powszechnego Kalendarza Rzymskiego w randze wspomnienia dowolnego.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Jan z Ávili

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.