Jan Stone

Św. Jan Stone

Jan Stone

Jan Stone OSA (ur. ?, zm. 24 grudnia 1539[a] w Canterbury) – angielski męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich okresu reformacji, święty Kościoła katolickiego.

Dzięki relacji anglikańskiego biskupa Dover Richarda Yngwortha złożonej Cromwellowi dowiadujemy się, iż kiedy 14 grudnia 1538 roku przybył do klasztoru Zakonu Świętego Augustyna w Canterbury by odebrać przysięgę na uznanie króla zwierzchnikiem Kościoła w Anglii i przejąć dobra wspólnoty zakonnej, Jan Stone mino nacisków odmówił. Mimo odosobnienia i poddaniu przesłuchaniom postawy nie zmienił. Został prawdopodobnie przewieziony do Londynu i uwięziony w Tower of London, ale proces wytoczono mu w Canterbury, gdzie skazano go na śmierć i wykonano wyrok. Według Mikołaja Harpsfielda w czasie pobytu w więzieniu w Canterbury miało miejsce niezwykłe zdarzenie. Jan Stone miał usłyszeć głos wzywający do przyjęcia śmierci za wiarę. Relację z o wydarzeniu przekazał sam Stone. Z egzekucji zachowały się rachunki za szubienicę i wynagrodzenie dla kata i jego pomocnika.

Na podstawie analiz czasów i miejsca śmierci wokół życia postaci pojawiły się legendy. Wedle tych przekazów miał prowadzić działalność
w Canterbury we wspólnocie klasztornej „Braci Augustianów”, jak ówcześnie określano zakon. Najstarsze biografie przypisują mu ukończenie studiów uniwersyteckich ze stopniem naukowym magistra lub doktora. Te same źródła określają go jako kaznodzieję i przypisują stanowisko przeora w Droitwich, oraz wykładowcy uniwersyteckiego. Działalność Jana Stone’a miała wywierać znaczący wpływ na życie mu współczesnych w stopniu, który sprawił, iż król Henryk VIII zabiegał o jego
pozyskanie dla własnych celów.

Wspominany jest w dniu 25 października.

Beatyfikowany 29 grudnia 1886 przez papieża Leona XIII, a kanonizowany został w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI 25 października 1970 roku.

Jest patronem parafii St John Stone’s w Southport.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Jan Stone

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.