Jan Prassek

Bł. Jan Prassek

Jan Prassek

Jan Prassek, właśc. niem. Johannes Prassek (ur. 13 sierpnia 1911 w Hamburgu-Barmbeku, zm. 10 listopada 1943 w Hamburgu) – niemiecki ksiądz rzymskokatolicki, przeciwnik nazizmu, błogosławiony i męczennik Kościoła rzymskokatolickiego, jest jednym z czterech męczenników z Lubeki.

Jego ojciec był murarzem pochodzącym ze śląskiej wsi Strachowice pod Raciborzem. Matka pochodziła z Meklemburgii i była protestantką nawróconą na katolicyzm.

Jan Prassek rozpoczął pracę jako wikariusz w Wittenburgu, a od 1939 roku pracował w Lubece. Był człowiekiem otwartym i przyjaznym. W kazaniach nie krył odrazy do nazizmu i nie mógł się pogodzić z umiarkowanym poparciem, jakie przejawiają niemieccy biskupi w stosunku do reżimu hitlerowskiego. Na jego biurku stał portret kardynała Klemensa von Galen, przeciwnika nazizmu.

Ks. Prassek poświęcał się w pracy duszpasterskiej również polskim robotnikom przymusowym, a języka polskiego nauczył się od swojego ojca i w seminarium. W wyniku prowokacji i donosu przez agenta Gestapo został aresztowany. 10 listopada 1943 został ścięty na gilotynie w więzieniu w Hamburgu.

1 lipca 2010 Benedykt XVI wyraził zgodę na ogłoszenie męczenników z Lubeki błogosławionymi. Aktu beatyfikacji dokonał kardynał Walter Kasper. Wraz z Janem Prasskiem zostali wyniesieni na ołtarze dwaj inni kapłani z Lubeki zgilotynowani wraz nim: Edward Muller
i Hermann Lange.
Uroczystości odbyły się w Kościele Parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubece.

Dom Jana Prasska w Osnabrücku.

Tablica pamiątkowa czterech lubeckich męczenników; wśród nich Johannes Prassek.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Jan Prassek

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.