Jan Piotr Simon

Bł. Jan Piotr Simon

Jan Piotr Simon

Jan Piotr Simon, fr. Jean-Pierre Simon (ur. ? w Paryżu, zm. 2 września 1792 w Saint-Germain-des-Prés) – francuski błogosławiony Kościoła katolickiego, prezbiter.

Z wykształcenia był prawnikiem. Po przyjęciu w 1750 roku święceń kapłańskich podjął działalność duszpasterską na terenie diecezji paryskiej początkowo jaki wikariusz. Został później kuratorem w Poigny i kolejno delegatem kapituły. W 1789 roku uczestniczył w zgromadzeniu elektorów. Gdy w rewolucyjnej Francji nasiliło się prześladowanie katolików, uwięziony został w 1792 roku na terenie opactwa Saint-Germain-des-Prés. Zginął z rąk tłumu, który wcześniej wymordował przewożonych z merostwa do opactwa więźniów, w czasie masakr wrześniowych.

Współcześni nadali mu przydomek „stary ksiądz Simon”. W Kościele katolickim wspominany jest w dzienną rocznicę śmierci.

Jan Piotr Simon został beatyfikowany 17 października 1926 wraz z 190 innymi męczennikami francuskimi przez papieża Piusa XI.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Jan Piotr Simon

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.