Jan Nepomucen Neumann

Św. Jan Nepomucen Neumann

Jan Nepomucen Neumann

Jan Nepomucen Neumann CSsR (ur. 28 marca 1811 w Prachticach, Czechy – zm. 5 stycznia 1860 w Filadelfii) – czeski duchowny katolicki, biskup Filadelfii w USA i święty Kościoła katolickiego.

Przyszedł na świat w Czechach i tamże w 1831 wstąpił do seminarium duchownego. Dwa lata później rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie w Pradze. Interesował się też astronomią i botaniką. Jego biskup diecezjalny odmówił święceń z powodu zbyt dużej liczby księży w jego diecezji. Szukał więc w całej Europie biskupa, który mógłby dokonać tego obrzędu, a za namową biskupa misyjnego Frederica Baragi skierował prośbę do biskupów Ameryki. Za niewielkie pieniądze udał się do Stanów Zjednoczonych i tam został ordynowany do kapłaństwa przez ordynariusza Nowego Jorku Johna Duboisa. Pracował m.in. wśród niemieckich imigrantów w okolicach Nowego Jorku. W 1842 złożył śluby w zakonie redemptorystów.

W marcu 1852 został mianowany biskupem Filadelfii. Sakry udzielił arcybiskup Baltimore Francis Patrick Kenrick, prymas Stanów Zjednoczonych. Był znakomitym organizatorem sieci szkół katolickich. Za jego rządów szkoły te wzrosły liczebnie od jednej do ok. dwustu. Założył też wiele gazet i czasopism katolickich, opublikował dwa katechizmy i tłumaczenie Biblii na język niemiecki.

Zmarł podczas spaceru jedną z ulic Filadelfii na udar mózgu w wieku zaledwie 48 lat. Od tej pory ludzie zaczęli mówić o nim jak wielką był postacią w życiu Kościoła.

Beatyfikowany w 1963, a kanonizowany 19 czerwca 1977 przez Pawła VI.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 5 stycznia.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Jan Nepomucen Neumann

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.