Jan Maria od Krzyża Marian García Méndez

Bł. Jan Maria od Krzyża Marian García Méndez

Jan Maria od Krzyża Marian García Méndez

Jan Maria od Krzyża Marian García Méndez SCJ, (hiszp.)
Mariano Juan María de la Cruz García Méndez (ur. 25 września 1891 w San Esteban de los Patos w prowincji Awilla, zm. 23 sierpnia 1936 w Silla pod Walencją) – błogosławiony Kościoła katolickiego, ofiara prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, prezbiter, sercanin.

Do seminarium duchownego w Ávila wstąpił w wieku dwunastu lat. Sakrament święceń przyjął 18 marca 1916 r. z rąk bp Gioacchino Beltrana. Do pierwszej posługi skierowany został jako administrator parafii w Hernansancho. Apostolat realizował krzewiąc wśród wiernych kult Matki Bożej i aktywne uczestnictwo w Eucharystii. Ze względu na swoje zaangażowanie określany przez parafian „świętym kapłanem”, ksiądz zdecydował się na wstąpienie do zakonu. Zgodę biskupa uzyskał w 1922 r. i wtedy wstąpił do nowicjatu w Larrea Amorebieta (prowincja Vizcaya). Choroba przerwała pobyt w karmelu, a trzy lata później, po powrocie do zdrowia wstąpił do sercanów i złożył profesję zakonną przyjmując imię Jan Maria od Krzyża. Po dwóch latach wysłany został do Puente la Reina w prowincji Nawarra, gdzie pracował w szkole apostolskiej prowadząc działania na rzecz osób poszukujących powołania do duszpasterstwa. W okresie prześladowań Kościoła, które nastąpiło po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej, za namową przyjaciół udał się do Walencji. 23 lipca 1936 r. znalazł się przy kościele Los Santos Juanes (Jana Chrzciciela) w czasie gdy był podpalany przez milicję i otwarcie potępił niszczenie świątyni. Milicjanci aresztowali protestującego i wtrącili do więzienia. W obliczu śmierci ostatnimi słowy Jana Marii od Krzyża był okrzyk:

Viva Cristo Rey!

Rozstrzelano go po miesiącu, 23 sierpnia w Silla.

Translacji relikwii do Puente la Reina dokonano w 1940 r. Po zakończeniu procesu informacyjnego o męczeństwie, toczącego się w latach 1959–1960 w Walencji beatyfikowany w grupie Józefa Aparicio Sanza i 232 towarzyszy, 11 marca 2001 r. przez papieża Jana Pawła II.

W Kościele katolickim błogosławiony Jan Maria od Krzyża Marian García Méndez wspominany jest w dzienną rocznicę śmierci.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Jan Maria od Krzyża Marian García Méndez

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.