Jan Kemble

Św. Jan Kemble

Jan Kemble

Jan Kemble, John Kemble (ur. 1599 w hrabstwie Herefordshire, zm. 22 sierpnia 1679 w Wigmarsh) – święty Kościoła katolickiego, walijski męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich okresu reformacji.

Po przyjęciu w 1625 roku święceń kapłańskich podjął działalność duszpasterską na terenie Walii. Przez pięćdziesiąt trzy lata pełnił posługę kapłańską w obrębie hrabstw Monmouthshire i Herefordshire. Wezwany na egzekucję zażądał by nie przerywano mu modlitwy, a następnie spełnienia życzenia. W ręce szeryfa oddał się po wypaleniu fajki i wypiciu whisky. Został powieszony.

Relikwie Jana Kimble znajdują się w kościele Welsh Newton i w Hereford. Świątynia pod wezwaniem jego imienia znajduje się w diecezji Menevia.

Beatyfikowany 15 grudnia 1929 roku przez papieża Piusa XI, a kanonizowany został w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI 25 października 1970 roku.

W Kościele katolickim Jan Kemble wspominany jest w dzienną rocznicę śmierci i 25 października.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Jan Kemble

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.