Jan Józef Lataste

Bł. Jan Józef Lataste

Jan Józef Lataste

Jan Józef Lataste, właśc. fr. Jean-Joseph Lataste (ur. 5 września 1832 w Cadillac, zm. 10 marca 1869 w Frasne-le-Château) –
francuski kapłan i dominikanin (OP), założyciel zgromadzenia Sióstr Betanek Dominikanek, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Urodził się w bardzo religijnej rodzinie. Został ochrzczony jako Alcyd kilka dni później. Jego siostra wstąpiła do zgromadzenia Córek Mądrości. 8 lutego 1863 roku został wyświęcony przez biskupa na kapłana. Po kilku miesiącach studiów, udał się do klasztoru w Bordeaux. Założył zgromadzenie Sióstr Betanek Dominikanek. W 1863 roku został wyleczony z zapalenia szpiku. Potem ponownie ciężko zachorował w 1868 roku.

Zmarł 10 marca 1869 roku w opinii świętości.

Rozpoczęty w 1937 roku proces beatyfikacyjny zakończył się wyniesieniem go na ołtarze 3 czerwca 2012 przez Benedykta XVI. Uroczystości beatyfikacyjne odbyły się w Besançon pod przewodnictwem kard. Angelo Amato.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 10 marca.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Jan Józef Lataste

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.