Jan Dominici

Bł. Jan Dominici

Jan Dominici

Giovanni Dominici OP (ur. 1355 we Florencji, zm. 10 czerwca 1419 w Budzie) – kardynał włoski, dominikanin, zwolennik reformy Zakonu Kaznodziejskiego, legat papieski.

W wieku siedemnastu lat wstąpił do Zakonu w konwencie Santa Maria Novella. Swoje wysiłki skoncentrował na przeprowadzenie zapoczątkowanej przez Rajmunda z Kapui reformy klasztorów dominikańskich we Włoszech. W 1395 r. założył w Wenecji klasztor dominikanek pod wezwaniem Ciała Chrystusa. W odpowiedzi na współczesne mu problemy humanizmu napisał książkę pt. Nocna lampka. Za zasługi i poświęcenie w zażegnaniu schizmy został mianowany przez papieża Grzegorza XII w 1408 r. biskupem Raguzy i kardynałem prezbiterem tytularnym bazyliki św. Sykstusa. Brał udział w Soborze w Konstancji. Papież Marcin V wysłał go jako legata papieskiego z misją przeciwdziałania herezji Jana Husa w Czechach, w czasie której spotkała go śmierć. Jego kult został zatwierdzony w 1832 r. przez Grzegorza XVI.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Jan Dominici

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.