Jan de Prado

Bł. Jan de Prado

Jan de Prado

Jan de Prado, hiszp. Juan de Prado (ur. 1563 w Morgovejo w Kantabrii, zm. 24 maja 1631 w Marrakeszu w Maroku) – hiszpański duchowny i teolog, misjonarz, pierwszy męczennik chrześcijański franciszkanów reformatów, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

16 listopada 1584 wstąpił do Zakonu Franciszkanów Reformatów w Rocamador, gdzie 18 listopada 1585 złożył śluby zakonne. Po przyjęciu święceń kapłańskich pracował jako kaznodzieja. W kilku klasztorach pełnił funkcję gwardiana oraz magistra nowicjuszy a dwukrotnie był doradcą prowincjała (tj. definitorem). Kierował również nową prowincją zakonną San Diego w Sewilli, założoną w 1620 roku.

27 listopada 1630 roku otrzymał pozwolenie marokańskiego sułtana (Abu Marwan Abd al-Malik II) na pracę w tym kraju. Trzy miesiące pracował w Mazahanie pełniąc posługę wśród chrześcijańskich niewolników.

Aresztowano go 2 kwietnia 1631 roku w Marrakeszu i przedstawiono nowemu sułtanowi Mulajowi al Walid.

W dniu 24 maja 1631 roku, za niewyrzeczenie się wiary katolickiej, poniósł śmierć męczeńską przez spalenie na stosie.

Papież Benedykt XIII beatyfikował go 24 maja 1728 roku.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Jan de Prado

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.