Jan Cornelius

Bł. Jan Cornelius

Jan Cornelius

Jan Cornelius SJ ang. John Cornelius (ur. ok. 1557 w Bodmin, zm. 4 lipca 1594 w Dorchester) – angielski jezuita, błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich w Anglii, prezbiter.

Urodzony w Kornwalii, był z pochodzenia Irlandczykiem, a jego prawdziwe nazwisko brzmiało John Connor O’Mahoney. Dzięki protekcji Johna Arundella studiował początkowo na Uniwersytecie Oksfordzkim, a potem w seminarium w Reims i English College w Rzymie, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Do Anglii powrócił, by podjąć apostolat w 1583 roku na terenach należących do jego dobroczyńcy. Dzięki rękopisom autorstwa Anny Arundell znane są fakty nawróceń i stylu życia, jaki prowadził. Gorliwość w działalności duszpasterskiej i surowy tryb życia przydały mu przydomek „męża modlitwy”.

Pierwszy raz aresztowany został na skutek denuncjacji za prowadzenie działalności ewangelizacyjnej, gdy przebywał w posiadłości Chideock (hrabstwo Dorset). Po ucieczce ponownie trafił za kraty 14 kwietnia 1584 roku. Nieprzejednana postawa w dyskusjach sprawiła, że początkowe łagodne traktowanie uległo zmianie i przewieziony został do londyńskiego więzienia Marshalsea, gdzie poddawano go torturom.

W odpowiedzi na wcześniej złożoną prośbę Henry Garnet pełniący obowiązki superiora wydał zgodę na przyjęcie do Towarzystwa Jezusowego, a profesję zakonną Jan Cornelius złożył w obecności współwięźniów.

2 lipca 1594 roku wydano wyrok za potajemne prowadzenie duszpasterstwa prowadzące do konwersji na katolicyzm traktowane jako zdrada stanu, wykonany dwa dni później w Dorchester przez powieszenie i poćwiartowanie.

Beatyfikacji dokonał papież Pius XI 15 grudnia 1929 roku w Rzymie, wraz z trzema towarzyszami męczeństwa: Tomaszem Bosgraveem, Janem Careyem i Patrykiem Salmonem.

Dzienna rocznica śmierci jest dniem, kiedy wspominany jest w Kościele katolickim, jezuici także 1 grudnia. Patronuje zakonnikom Towarzystwa Jezusowego hrabstwa Dorset.

Pod Chideock, na miejscu gdzie wznosił się zamek stoi krzyż upamiętniający tzw. „Męczenników z Chideock”, a kościół pw. „Naszej Pani Królowej Męczenników i św. Ignacego” ((ang.)
Our Lady, Queen of Martyrs and st. Ignatius) jest szczególnym miejscem ich kultu.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Jan Cornelius

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.