Jan Chrzciciel Scalabrini

Bł. Jan Chrzciciel Scalabrini

Jan Chrzciciel Scalabrini

Jan Chrzciciel Scalabrini, właśc. wł. Giovanni Battista Scalabrini (ur. 8 lipca 1839 k. Como, zm. 1 czerwca 1905 w Piacenzy) – biskup Piacenzy, apostoł katechizmu i emigrantów, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Urodził się w małej wiosce koło Como w chrześcijańskiej rodzinie. Był trzecim z ośmiorga dzieci swoich rodziców. Ochrzczony został w Fino Mornasco. Wstąpił do seminarium diecezjalnego w Como, gdzie studiował filozofię i teologię.

Święcenia kapłańskie otrzymał w dniu 30 maja 1863 roku. Jako kapłan był profesorem i rektorem seminarium św. Abundiusza. W 1870 roku został mianowany proboszczem parafii św. Bartłomieja. W 1875 został wyświęcony na biskupa przez papieża Piusa IX i został biskupem Piacenzy 30 stycznia 1876 roku.

Pracował w czasie epidemii cholery, odwiedzał chorych i więźniów, a także pomagał ubogim.

28 listopada 1887 roku założył zgromadzenie Misjonarzy i Misjonarek św. Karola Boromeusza.

Zmarł w opinii świętości mając 65 lat.

Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 9 listopada 1997 roku.

21 maja 2022 papież Franciszek zdecydował o udzieleniu dyspensy od uznania drugiego cudu za wstawiennictwem błogosławionego i ogłosił zwołanie konsystorza, który odbył się 27 sierpnia 2022, podczas którego została ogłoszona data jego kanonizacji.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele rzymskokatolickim obchodzone jest 1 czerwca (dies natalis).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Jan Chrzciciel Scalabrini

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.