Jakub Zhao Quanxin

Św. Jakub Zhao Quanxin

Jakub Zhao Quanxin

Św. Jakub Zhao Quanxin (chiń. 趙全信雅格) (ur. ok. 1856 r. w Luilin, prowincja Shanxi w Chinach –
zm. 9 lipca 1900 r. w Taiyuan) – święty Kościoła katolickiego, męczennik.

Jakub Zhao Quanxin urodził się w katolickiej rodzinie w Luilin w powiecie Tayuan, prowincja Shanxi. Jego rodzicami byli Antoni Zhang Desheng i Marta Jia. Przez kilka lat służył w wojsku. Potem ożenił się i miał dwóch synów. Przeprowadził się z rodziną do Taiyuan i rozpoczął pracę w kościele jako służący.

Podczas powstania bokserów w Chinach doszło do prześladowań chrześcijan. Zarządca prowincji Shanxi Yuxian nienawidził chrześcijan. Z jego polecenia biskup Grzegorz Grassi został aresztowany razem z 2 innymi biskupami (Franciszek Fogolla, Eliasz Facchini), 3 księżmi, 7 zakonnicami, 7 seminarzystami, 10 świeckimi pomocnikami misji i kilkoma wdowami. Aresztowano również protestanckich duchownych razem z ich rodzinami. Po aresztowaniu biskupa, księży i sióstr zakonnych w końcu czerwca 1900 r. Jakub odwiedzał ich każdego dnia. 9 lipca 1900 r. sam został aresztowany i stracony razem z pozostałymi uwięzionymi z rozkazu gubernatora Shanxi. W styczniu 1901 r. nowy zarządca prowincji urządził ich uroczysty pogrzeb.

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Beatyfikowany 24 listopada 1946 r. przez Piusa XII w grupie Grzegorz Grassi i 28 Towarzyszy. Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Jakub Zhao Quanxin

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.