Jak szczęśliwa Polska cała tekst

Jak szczęśliwa Polska cała tekst

Jak szczęśliwa Polska cała tekst

Jak szczęśliwa Polska cała tekst to polska pieśń patriotyczna, która powstała w czasie Powstania Listopadowego w 1831 roku. Autorem tekstu był Jan Czeczot, a melodia została skomponowana przez Karola Kurpińskiego. Pieśń była hymnem powstańczym, a jej przesłanie skupiało się na ideałach wolności i niepodległości Polski oraz na walce narodu polskiego z zaborcami.

Tekst „Jak szczęśliwa Polska cała” opowiada o pięknie i bogactwie polskiej ziemi oraz o jej tragicznej historii. Pieśń zawiera nawiązania do ważnych momentów w historii Polski, takich jak bitwa pod Grunwaldem czy rozbicie dzielnicowe, a także do wydarzeń współczesnych, jakim był bunt narodu polskiego przeciwko zaborcom.

Przesłanie pieśni jest nadal aktualne, ponieważ wolność i niepodległość to wartości, które są ciągle dla Polaków bardzo ważne.

„Jak szczęśliwa Polska cała” jest często wykonywana na uroczystościach państwowych, takich jak Święto Niepodległości czy Dzień Flagi.

Właśnie wtedy, gdy Polacy gromadzą się razem, by świętować swoją wolność i dumę z narodowej historii, „Jak szczęśliwa Polska cała” nabiera szczególnego znaczenia.

Pieśń ta jest także inspiracją dla wielu ludzi, którzy w swoim życiu dążą do wolności i niepodległości. Jej przesłanie o sile ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu przemawia do wielu osób, które muszą zmagać się z trudnościami. „Jak szczęśliwa Polska cała” przypomina nam, że zawsze warto walczyć o swoje ideały i że wolność i niepodległość to wartości, które trzeba szanować i chronić.

Chwyty do pieśni „Jak szczęśliwa Polska cała” są dość proste i polegają na prostym rytmie trójdzielnym. Akordy, jakie są wykorzystywane w tej pieśni, to G-dur, C-dur, D-dur oraz A-moll. Chwyty do tej pieśni można łatwo znaleźć w Internecie lub w różnego rodzaju książkach z zapisami tekstów i chwytów do pieśni patriotycznych.

„Jak szczęśliwa Polska cała” to jedna z najbardziej znanych i lubianych pieśni patriotycznych w Polsce.

Jej słowa i melodia są znane niemalże wszystkim Polakom i często śpiewane są na różnego rodzaju uroczystościach, zwłaszcza tych związanych z historią narodu i jego walką o wolność.

Początki powstania tej pieśni sięgają XIX wieku, kiedy to wśród polskich emigrantów w Ameryce zapanowała moda na śpiewanie różnych utworów patriotycznych, które miały przypominać o ojczyźnie i jednoczyć rodaków na obczyźnie. Jednym z takich utworów był właśnie „Jak szczęśliwa Polska cała”.

Słowa pieśni zostały napisane przez Władysława Syrokomlę, znanego polskiego poety i prozaika, który jest autorem wielu innych utworów literackich, takich jak „Dumka na dwa serca” czy „Litwo! Ojczyzno moja!”. Melodię do tych słów skomponował Feliks Nowowiejski, polski kompozytor i dyrygent, twórca wielu innych pieśni patriotycznych.

Pieśń „Jak szczęśliwa Polska cała” opowiada o walce narodu polskiego o wolność i niepodległość. W jednej ze zwrotek można usłyszeć słowa: „Jak długo w sercu naszym tli się Bóg i ojczyzna, / Tak długo nasza miłość będzie wojowna i czysta”. Są one wyrazem silnego związku Polaków z krajem i wiary w to, że dzięki jedności i odwadze uda im się odzyskać wolność.

Melodia pieśni jest bardzo łatwa do zapamiętania, co dodatkowo przyczynia się do jej popularności. Chwyty gitarowe do tej pieśni to G, D, A, E, co sprawia, że jest ona łatwa do zagrania na wielu instrumentach.

„Jak szczęśliwa Polska cała” to pieśń, która jest nie tylko wyrazem patriotyzmu i miłości do kraju, ale także inspiracją do walki o wolność i niepodległość. Jej przesłanie jest wciąż aktualne, a słowa i melodia utworu przetrwają przez wiele pokoleń, przypominając o historii narodu i jego dążeniu do wolności.

Tekst Pieśni: Jak szczęśliwa Polska cała

Jak szczęśliwa Polska cała
W niej Maryi kwitnie chwała,
Od Bałtyku po gór szczyty,
Kraj nasz płaszczem Jej okryty.

Matko Boska, Królowo Polski,
O Pani nasza Częstochowska 2x.

W Częstochowie Tron swój wzniosła,
Wielka, można i wyniosła;
Lecz najczulsza z matek ziemi,
Cierpi razem z dziećmi swymi.

Matko Boska, Królowo Polski,
O Pani nasza Częstochowska 2x.

Ta Królowa ukochana,
Nam od Boga Matką dana,
Zawsze przyjdzie i pocieszy,
Zawsze na ratunek spieszy.

Matko Boska, Królowo Polski,
O Pani nasza Częstochowska 2x.

Kiedy ból nam dusze zgina,
Ona u stóp Boga Syna,
Prośbą się za nami wstawi,
Wyrwie z serca cierń, co krwawi.

Matko Boska, Królowo Polski,
O Pani nasza Częstochowska 2x.

Nam na wszystkie skarby stanie
Jasnogórskie Jej władanie,
Wszak świat cały nam zazdrości,
Jej opieki i miłości.

Matko Boska, Królowo Polski,
O Pani nasza Częstochowska 2x.

Chwyty Jak szczęśliwa Polska cała

Chwyty: Jak szczęśliwa Polska cała

C G7 C G7 C G7 C G7

C G7 C G7 Jak szczęśliwa Polska cała C G7 C G7 W niej Maryi kwitnie chwała F C G7 Od Bałtyku po gór szczyty C G7 C Kraj nasz płaszczem Jej okryty

Refren:

C G7 C G7 Matko Boska, Królowo Polski C G7 C G7 O Pani nasza Częstochowska

C G7 C G7 W Częstochowie Tron swój wzniosła C G7 C G7 Wielka, można i wyniosła F C G7 Lecz najczulsza z matek ziemi C G7 C Cierpi razem z dziećmi swymi

Refren:

C G7 C G7 Matko Boska, Królowo Polski C G7 C G7 O Pani nasza Częstochowska

C G7 C G7 Ta Królowa ukochana C G7 C G7 Nam od Boga Matką dana F C G7 Zawsze przyjdzie i pocieszy C G7 C Zawsze na ratunek spieszy

Refren:

C G7 C G7 Matko Boska, Królowo Polski C G7 C G7 O Pani nasza Częstochowska

C G7 C G7 Kiedy ból nam dusze zgina C G7 C G7 Ona u stóp Boga Syna F C G7 Prośbą się za nami wstawi C G7 C Wyrwie z serca cierń, co krwawi

Refren:

C G7 C G7 Matko Boska, Królowo Polski C G7 C G7 O Pani nasza Częstochowska

C G7 C G7 Nam na wszystkie skarby stanie C G7 C G7 Jasnogórskie Jej władanie F C G7 Wszak świat cały nam zazdrości C G7 C Jej opieki i miłości

Refren:

C G7 C G7 Matko Boska, Królowo Polski C G7 C G7 O Pani nasza Częstochowska

Wykonanie Jak szczęśliwa Polska cała

Wykonanie Pieśni: Jak szczęśliwa Polska cała

Jasna Góra, 30.04/1.05.2013 – czuwanie nocne miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Na organach gra Konrad Podwysocki.
Nagranie: Michał Braun

Parafia Matki Bożej Częstochowskiej Poznań – Naramowice 26.08.2013
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej – Odpust Parafialny
Mszy św. przewodniczył bp.Stanisław Napierała -Biskup Senior Archidiecezji Kaliskiej

Dziękuję, że jesteś z nami, jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj nas, zobacz również nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj. Zobacz również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej Świętym i Błogosławionym.

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (2)

2 opinie

 1. Kola

  Artykuł omawia treść i znaczenie pieśni patriotycznej „Jak szczęśliwa Polska cała”. Pieśń ta powstała w trakcie Powstania Listopadowego i stała się hymnem walki o wolność i niepodległość Polski. Autorem tekstu był Jan Czeczot, a melodię skomponował Karol Kurpiński. Artykuł podkreśla aktualność przesłania pieśni, które wyraża dążenie do suwerenności narodowej oraz ukazuje, że wartości te nadal mają ogromne znaczenie dla Polaków.

  Pieśń „Jak szczęśliwa Polska cała” ukazuje piękno i tragiczną historię Polski, nawiązując do ważnych wydarzeń historycznych i ducha walki o niepodległość. Jest często wykonywana na uroczystościach państwowych i świętach narodowych, co dodatkowo podkreśla jej rolę w jednoczeniu i mobilizowaniu społeczeństwa wokół wartości patriotycznych.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię
 2. Bokola

  Tekst prezentuje znaczenie i historię pieśni „Jak szczęśliwa Polska cała”, która powstała podczas Powstania Listopadowego. Pieśń ta nie tylko odzwierciedla ducha walki o wolność i niepodległość, ale także ukazuje piękno polskiej ziemi i jej tragiczną przeszłość. Podkreśla ważność wartości patriotycznych oraz dąży do zjednoczenia narodu w dążeniu do suwerenności.

  Melodia pieśni jest łatwa do zapamiętania, co przyczynia się do jej popularności i powszechnej znajomości wśród Polaków. Pieśń jest wykonywana w wielu uroczystościach państwowych i religijnych, co podkreśla jej rolę w podtrzymywaniu ducha narodowego oraz w przypominaniu o wspólnej historii i walce o wolność.

  Odpowiedz LUBIĘ NIE lubię

Zostaw odpowiedź