Izydor Oracz

Św. Izydor Oracz

Izydor Oracz

Izydor Oracz (hiszp. Isidro Labrador; ur. ok. 1080 w Madrycie, zm. ok. 1130 tamże) – święty katolicki pochodzący z Hiszpanii, patron chłopów.

Urodził się w Madrycie w ubogiej i religijnej rodzinie, która przeniosła się na wieś. Bieda zmusiła go do pracy w charakterze parobka u zamożnych sąsiadów. Według legendy miewał wizje, jego życiu towarzyszyly cudowne zdarzenia, a w czasie gdy się modlił, w pracy na roli
pomagał mu anioł. Po ślubie z Marią Toribią przeniósł się do Madrytu. Ponownie go opuścił, gdy Arabowie zajęli miasto, a powrócił, kiedy Madryt został
opanowany przez Hiszpanów.

Zmarł około 1130 roku. Za życia słynął z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia. Został pochowany na cmentarzu św. Andrzeja. W 1170 przeniesiono jego relikwie do kościoła, w którym otrzymał chrzest święty. Informacje o cudach, dziejących się przy jego grobie, ściągały mnóstwo pielgrzymów.

Beatyfikacji Izydora dokonał w roku 1619 papież Paweł V, a kanonizacji w 1622 Grzegorz XV.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 15 maja oraz w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego 10 maja.

Św. Izydor Oracz jest patronem Madrytu, rolników, osób ciężko pracujących, orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych oraz patronem osób opiekujących się zwierzętami.

W Polsce jest drugim patronem diecezji kieleckiej i patronem wielu parafii, m.in. w Biadkach, Dobrakowie, Radlinie Górnym, Smolanach, Nowej Wsi, Domosławice i Gorzkowicach. W Białymstoku istnieje Stowarzyszenie Świętego Izydora Oracza, które przyznaje Medal Świętego Izydora Oracza za szczególne zasługi dla rolnictwa. Na terenie Polski autentyczne partykuły relikwii Świętego Izydora znajdują się w kościołach w Topólczy w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Górznie w diecezji toruńskiej, Borzykowej w archidiecezji częstochowskiej i Białymstoku w archidiecezji białostockiej.

W ikonografii św. Izydor przedstawiany jest z atrybutami takimi jak pług (symboliczne narzędzie pracy rolników) i krucyfiks. Na obrazach malowany jest w charakterystycznym ujęciu, gdy klęczy przed krzyżem lub figurą, a obok aniołowie orzą jego pługiem. Nawiązuje to do jednej z wizji, jakiej miał doświadczyć św. Izydor.

Pozostałe atrybuty: Anioł, który orze podczas modlitwy Świętego, pług zaprzężony w dwa woły, kłosy, laska, spod której wypływa źródło, i różaniec.

Od 1996 roku około połowy maja corocznie odbywa się pielgrzymka św. Izydora Oracza do Sankutarium Matki Bożej Lubeckiej w Lubecku organizowana przez Śląską Izbę Rolniczą. Od 2017 roku wraz z pielgrzymką organizowany jest konkurs orki zabytkowymi traktorami i wystawa zabytkowych maszyn rolniczych przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Lubecko wraz z Klubem Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR i klubem Traktor i Maszyna.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Izydor Oracz

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.