Hildegarda Burjan

Bł. Hildegarda Burjan

Hildegarda Burjan

Hildegarda Burjan, właśc. niem. Hildegard Burjan (ur. 30 stycznia 1883 w Görlitz, zm. 11 czerwca 1933 w Wiedniu) – austriacka działaczka społeczna, feministka, założycielka świeckiej wspólnoty „Caritas Socialis” (CS), błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Urodziła się w Görlitz w rodzinie niemieckich Żydów. Studiowała germanistykę i filozofię na Uniwersytecie w Zurychu. W 1907 wyszła za mąż za Węgra Alexandra Burjana, z którym zamieszkała w Wiedniu. W 1909 przyjęła katolicki chrzest. Oddała się pracy społecznej, zakładając w 1912 Stowarzyszenie Chrześcijańskich Chałupniczek. Po I wojnie światowej została radną miejską w Wiedniu,a w 1919 weszła do parlamentu jako pierwsza kobieta z partii chrześcijańsko-społecznej. Pracowała na rzecz ochrony państwa nad matką i dzieckiem i edukacji kobiet.

W 1919 założyła zgromadzenie zakonne Caritas Socialis.

W 1963 kardynał Franz König otworzył proces beatyfikacyjny, który trwał 49 lat. Została beatyfikowana 29 stycznia 2012 przez Benedykta XVI. Uroczystego aktu w imieniu papieża dokonał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Amato.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Hildegarda Burjan

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.