Helena Maria Stollenwerk

Bł. Helena Maria Stollenwerk

Helena Maria Stollenwerk

Helena Maria Stollenwerk (ur. 28 listopada 1852 w Rollesbroich; zm. 3 lutego 1900 w Steyl) – niemiecka zakonnica, błogosławiona Kościoła Katolickiego.

Helena była córką niemieckiego rolnika. Od najmłodszych lat chciała zostać misjonarką. Poszukiwania żeńskiego zakonu misyjnego w Niemczech nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. W 1882 poznała ojca Arnolda Janssena, założyciela męskiego, misyjnego Zgromadzenia Słowa Bożego w Steylu w Holandii. Popierał on ideę stworzenia żeńskiego zakonu misyjnego, lecz tymczasowo zaproponował Helenie pracę w charakterze pomocy w kuchni seminaryjnej.

8 grudnia 1889 Ksiądz Janssen założył Zgromadzenie Misyjne Służebnic Ducha Świętego. 17 stycznia 1892 Helena wstąpiła do zakonu i przyjęła imię Maria. Była jedną z pierwszych członkiń nowej formacji. 12 marca 1894 złożyła śluby zakonne. Została przełożoną generalną wspólnoty. Powadziła także nauki przygotowujące siostry do wyjazdu na misje.

W 1896 kilka sióstr SSpS utworzyło zalążek nowej wspólnoty klauzurowej, która później stała się samodzielnym Zgromadzeniem Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji. Dwa lata później, 8 grudnia 1898, na życzenie założyciela, Maria Helena zrezygnowała z piastowanej funkcji matki generalnej i przeszła do nowo powstałego zakonu.

W 1899 zachorowała na gruźlicze zapalenie opon mózgowych, które stało się przyczyną śmierci 3 lutego 1900.

W 1950 rozpoczęto proces beatyfikacyjny Marii Heleny. W 1962 uznano cud za wstawiennictwem Służki Bożej. 7 maja 1995 w Rzymie, papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacja zakonnicy. Jest ona czczona jako współzałożycielka Sióstr Służebnic Ducha Świętego.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Helena Maria Stollenwerk

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź