Gotard z Hildesheim

Św. Gotard z Hildesheim

Gotard z Hildesheim

Święty Gotard, Gottard, ang. Gotthard, niem. Godehard, (ur. 960 w Reichersdorf koło Niederalteich w Dolnej Bawarii; zm. 5 maja 1038 w Hildesheim) – święty katolicki, biskup i opat.

Urodził się w Bawarii, gdzie jego ojciec pracował na rzecz klasztoru benedyktyńskiego w Niederalteich. W roku 990 Gotard przyłączył się do mnichów, a w sześć lat później został przełożonym klasztoru w Niederaltaich. W kolejnych latach Gotard pomagał wprowadzić w swoim klasztorze regułę św. Benedykta, później korzystając ze wsparcia cesarza Henryka II, reformował klasztory w Tegernsee, Hersfeld i Kremsmünster. W 1022 roku został biskupem Hildesheim, którym pozostał do swej śmierci w 1038 r. Kanonizowany w roku 1131.

Od czasu kanonizacji kult świętego Gotarda w XII i XIII wieku rozprzestrzenił się po całej Europie, także w Polsce, czego świadectwem są istniejące po dziś dzień parafie pod wezwaniem św. Gotarda w Kaliszu i w Pałukach, a także rotunda w Strzelinie.

Od imienia biskupa Gotarda wzięła nazwę przełęcz w Alpach, łącząca południowy obszar niemieckojęzycznych terenów obecnej Szwajcarii z północną częścią obszarów włoskojęzycznych. Nazwano ją imieniem Gotarda, ponieważ w czasie, gdy był on biskupem Hildesheim, prowadził na terenie obecnej miejscowości Sankt Moritz dom, służący jako noclegownia dla podróżnych, którymi byli najczęściej pielgrzymi udający się do Rzymu.

Patron murarzy, wzywany w podagrze, reumatyzmie, chorobach dziecięcych, chroni przed burzą i gradem. Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 5 maja. W ikonografii przedstawiany jest jako biskup, z modelem kościoła w ręce.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Gotard z Hildesheim

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.