Franciszek Ksawery Nguyễn Cần

Św. Franciszek Ksawery Nguyễn Cần

Franciszek Ksawery Nguyễn Cần

Św. Franciszek Ksawery Nguyễn Cần (znany również jako Nguyễn Tiến lub Tiên Truật) (wiet. Phanxicô Xaviê Nguyễn Cần) (ur. ok. 1803 r. w Sơn Miêng w Wietnamie – zm. 20 listopada 1837 r. w Ô Cầu Giấy, Hanoi w Wietnamie) – katechista, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Franciszek Ksawery Nguyễn Cần urodził się Sơn Miêng. Postanowił poświęcić życie Bogu. Został przyjęty do seminarium, gdzie przygotowywano go do pracy katechisty. Został aresztowany podczas prześladowań w 1836 r. Spędził 8 miesięcy w więzieniu w Thanh Oai, a następnie 10 w Hanoi. W tym czasie usiłowano namowami i torturami zmusić go do wyrzeczenia się wiary. Został uduszony w więzieniu 20 listopada 1837 r.

Dzień wspomnienia: 24 listopada w grupie 117 męczenników wietnamskich.

Beatyfikowany 27 maja 1900 r. przez Leona XIII. Kanonizowany przez Jana Pawła II 19 czerwca 1988 r. w grupie 117 męczenników wietnamskich.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Franciszek Ksawery Nguyễn Cần

4.6/5 - (14 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź