Flor i Laur

Św. Flor i Laur (męczennicy)

Flor i Laur

Flor(us), cs. Muczenik Fłor i
Laur(us), cs. Muczenik Ławr – bracia rodzeni żyjący w II wieku w Bizancjum (Illyricum), męczennicy chrześcijańscy, święci Kościoła katolickiego, prawosławnego, syryjskiego i ormiańskiego.

Bracia trudnili się kamieniarstwem, a zarobione pieniądze rozdawali biednym, zostawiając sobie jedynie tyle, by wystarczało na skromne życie. Podczas swojej pracy w sąsiednim kraju głosili wśród pogan ewangelię, tym samym wielu z nich nawracając na wiarę chrześcijańską.

Za odmowę wyrzeczenia się tej właśnie wiary przed władcą Ilirii, ponieśli śmierć męczeńską; zostali wrzuceni do studni i zasypani piaskiem.

W czasach panowania cesarza Konstantyna Wielkiego, relikwie Flora i Laura odnaleziono i uroczyście przeniesiono do Konstantynopola.

Ich wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 18 sierpnia; w Kościołach wschodnich odpowiednio 18/31 sierpnia[a].

Święci Flor i Laur są uznawani za patronów zwierząt gospodarskich (szczególnie są opiekunami przed pomorem koni). Wierni modlą się za ich wstawiennictwem również w intencji uleczenia osób nadużywających alkoholu.

Na ikonach święci są bliźniaczo do siebie podobni i mają jednakowe szaty; w prawych rękach trzymają krzyż. Flor, w odróżnieniu od Laura ma jedynie krótszą brodę.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Flor i Laur

4.7/5 - (20 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź