Faustyn i Jowita

Św. Faustyn i Jowita

Faustyn i Jowita

Faustyn i Jowita (wł. Faustino e Giovita; zm. 118, 120 lub 134) – święci Kościoła katolickiego, domniemani męczennicy wczesnochrześcijańscy.

Żyli w II wieku. Prawdopodobne jest jedynie ich istnienie i fakt męczeństwa. Dopatrywano się w nich założycieli gminy chrześcijańskiej w Brescii.

Legenda o Faustynie i Jowicie powstała dopiero w IX wieku.

Pochodzili z pogańskiej szlacheckiej rodziny. Sami nawrócili się i przyjęli chrześcijaństwo. Legenda przedstawia ich jako braci. Starszy Faustyn był kapłanem, Jowita diakonem. Za rządów cesarza Hadriana byli więzieni i torturowani najpierw w Mediolanie i Neapolu, ponieśli śmierć męczeńską za wiarę w Brescii przez ścięcie mieczem. Pochowani zostali poza murami miasta w porta Matolfa.

Tradycja wspomina o istniejącym już w III wieku oratorium na miejscu pochówku męczenników. Wzmianka o kościele pod wezwaniem św. Faustyna w Brescii pojawia się dopiero ok. 600 roku za sprawą Grzegorza I, a w Martyrologium Hieronimiańskim pod dniem 16 lutego widnieje wzmianka o Faustynie i Juwencji. Nie należy mylić obu postaci. Święty Faustyn z Brescii (zm. 381) był biskupem i następcą św. Ursycyna (zm. 347).

Faustyn i Jowita są patronami Brescii. Wspomnienie liturgiczne tych męczenników obchodzone jest 15 lutego.

W ikonografii święci przedstawiani są jako rycerze bądź jako kapłani w chwili męczeństwa.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Faustyn i Jowita

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.