Eutropiusz z Orange

Św. Eutropiusz z Orange

Eutropiusz z Orange

Eutropiusz z Orange (fr. Saint Eutrope, zm. 27 maja 475) – biskup Orange w dzisiejszej Francji. Święty czczony przez Kościół katolicki i Cerkiew prawosławną.

Eutropiusz urodził się w Marsylii. Zgodnie z tradycją został nawrócony przez swoją żonę. Prawdopodobnie po jej śmierci zdecydował się na podjęcie życia duchowego. Został wyświęcony na diakona, a wkrótce wybrano go biskupem w Orange we Francji. Stał się sławny, między innymi, z powodu przypisywanych mu cudów. Był przyjacielem świętego Fausta z Riez.

Reprezentował papieża Hilarego jako aktywny uczestnik wielu synodów. Zmarł 27 maja 475 roku prawdopodobnie śmiercią męczeńską w czasie najazdu Wizygotów.

Jego relikwie zostały przeniesione do Londynu i spoczywają przy ołtarzu kaplicy św. Marii Magdaleny w oratorium św. Filipa Nerii.

Jego wspomnienie obchodzone jest 27 maja. Patron wzywany jest przy obrzękach, nadmiarze wody w organizmie i puchlinie wodnej.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Eutropiusz z Orange

4.6/5 - (21 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź