Emilia Tavernier Gamelin

Bł. Emilia Tavernier Gamelin

Emilia Tavernier Gamelin

Maria Emilia Tavernier Gamelin, właśc. Émilie Tavernier (ur. 19 lutego 1800 w Montrealu, zm. 23 września 1851 tamże) – kanadyjska zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr Opatrzności z Montrealu, błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Urodziła się w mieszczańskiej, zamożnej i pobożnej, wielodzietnej rodzinie, jako ostatnia z piętnaściorga dzieci Antoniego i Józefy. Kiedy miała 4 lata zmarła jej matka. Wówczas zaopiekowała się z nią ciotka. Kształciła się u sióstr Notre-Dame, gdzie przebywała aż do śmierci ojca, w 1814 roku. W dniu 4 czerwca 1823 roku wyszła za mąż za Jean-Baptistea Gamelina, starszego od niej o 23 lata. Z tego związku urodziło się troje dzieci z których dwoje zmarło po narodzinach. W 1827 zmarł jej mąż, a w 1828 jej trzecie dziecko. Szczególnie pomagała ubogim i potrzebującym.

4 marca 1828 roku otworzyła przytułek dla starszych i ubogich kobiet. 25 marca 1843 biskup Montrealu Ignacy Bourget dokonał obłóczyn Emilii. W rok później pierwsze siostry złożyły śluby zakonne i wybrano Emilię na przełożoną generalną zgromadzenia zakonnego Sióstr Opatrzności.

Maria Emilia zmarła w opinii świętości na cholerę mając 51 lat.

Beatyfikował ją papież Jan Paweł II w dniu 7 października 2001 roku.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Emilia Tavernier Gamelin

4.4/5 - (13 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź