Emanuel Domingo y Sol

Bł. Emanuel Domingo y Sol

Emanuel Domingo y Sol

Emanuel Domingo y Sol (ur. 1 kwietnia 1836 w Tortosie w Tarragonie, zm. 25 stycznia 1909 tamże) – błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Mając 15 lat w 1851 roku wstąpił do seminarium diecezjalnego w Tortosie, później studiował na Uniwersytecie Eklezjalnym w Walencji. Otrzymał święcenia kapłańskie w dniu 2 czerwca 1860 roku. Pełnił pracę duszpasterską w różnych parafiach diecezji i nauczał religii w ośrodkach młodzieżowych. Założył Colegio de Vocaciones de San José de Tortosa i osiem innych uczelni stanowiących nowy kierunek formacji kapłańskiej, w tym Kolegium Hiszpańskie świętego Józefa w Rzymie.

Był założycielem Bractwa księży diecezjalnych robotników Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tortosie.

W czasie swojego życia założył 10 szkół w Tortosie, 18 seminariów w Hiszpanii i Ameryce oraz przyczynił się do budowy kościoła w Tortosie, gdzie spoczywa, oraz kościoła świętego Filipa w Meksyku.

Zmarł w opinii świętości.

Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II 29 marca 1987 roku.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną rocznicę śmierci. W Hiszpanii uroczystość obchodzona jest 29 stycznia w rocznicę powstania Bractwa.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Emanuel Domingo y Sol

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.