Elżbieta Renzi

Bł. Elżbieta Renzi

Elżbieta Renzi

Elżbieta Renzi, właśc. wł. Elisabetta Renzi (ur. 19 listopada 1786 w Saludecio pod Forlì, zm. 14 sierpnia 1859) – założycielka Zgromadzenia Bogobojnych Nauczycielek pw. Matki Boskiej Bolesnej,
dziewica i błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Elżbieta urodziła się w zamożnej włoskiej i chrześcijańskiej rodzinie. Jej ojciec Giambattista Renzi był rzeczoznawcą, matka Vittoria Boni pochodziła ze szlachetnego rodu Urbino. W 1791 roku rodzina przeniosła się do Mondaino, a Elzbieta, zgodnie ze zwyczajem, oddana została na wychowywanie i nauki do zakonnic klarysek. W wieku 21 lat przeniosła się do augustianek w Pietrarubbia. Postanowiła zostać zakonnicą, jednak musiała wrócić do domu rodzinnego, bowiem klasztor został zniesiony w 1810 roku przez Napoleona. Przez kolejnych 14 lat dokonywała się wewnętrzna przemiana Elżbiety. Po cudownym ocaleniu przy upadku z konia (uznając to jako znak Boży), w 1824 roku, za wskazówką swojego kierownika duchowego ks. Vitale Corbucci, udała się do Coriano (29 kwietnia 1824), gdzie znajdowało się Conservatorio i szkoła dla najuboższych dziewcząt. Tam poświęciła się pracy katechetycznej i nauczania dziewcząt. W 1839 roku założyła własne zgromadzenie, które nazwano Bogobojnymi Nauczycielkami pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej (łac. Maestre Pie dellAddolorata, MPdA).

Elżbieta zmarła mając 73 lata w opinii świętości.

Beatyfikowana została 18 czerwca 1989 przez Jana Pawła II.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 14 sierpnia.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Elżbieta Renzi

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź