Elżbieta Qin Bian

Św. Elżbieta Qin Bian

Elżbieta Qin Bian

Św. Elżbieta Qin Bian (chiń. 婦秦邊麗莎) (ur. 1846 r. w Nanpeiluo, Hebei w Chinach – zm. 19 lipca 1900 r. w Liucun, Hebei) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Po śmierci męża Elżbieta Qin Bian została z szóstką dzieci (trzech synów i trzy córki). Czworo z jej dzieci zostało męczennikami. Podczas powstania bokserów w Chinach doszło do prześladowania chrześcijan. Ponieważ jej rodzina jako katolicka została odkryta przez bokserów, uciekli do Liucun. Tam pewien bogaty człowiek chciał ożenić jej syna Szymona Qin Chunfu ze swoją jedyną córką, w zamian za co obiecywał ochronę przed bokserami. Szymon Qin odmówił, w następstwie czego człowiek ten doniósł bokserom, gdzie rodzina się ukrywa. Prześladowcy zabili Szymona Qin i poranili jego brata Pawła Qin Baolu. Paweł Qin ukrył się na cmentarzu. Został jednak znaleziony przez bokserów i zabity. Bokserzy wrócili do wsi po kobiety z rodziny i zażądali od nich, żeby wyparły się wiary. W związku z ich odmową wyprowadzili je za wieś i zabili 19 lipca 1900 r.

9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Została beatyfikowana razem z synem Szymonem Qin Chunfu 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowana w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Elżbieta Qin Bian

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.