Do Ciebie Matko z tatrzańskich grani tekst

Do Ciebie, Matko, z tatrzańskich grani tekst

Do Ciebie Matko z tatrzańskich grani tekst

Do Ciebie Matko, z tatrzańskich grani tekst – Pieśń Oddająca Hołd Matce Bożej Jaworzyńskiej

Pieśń „Do Ciebie, Matko, z tatrzańskich grani”, autorstwa Jacka Frejlaka i Adama Skowrońskiego, to piękny hymn poświęcony Matce Bożej Jaworzyńskiej, uznawanej za Opiekunkę Podhala. Jest to utwór wyrażający głęboką wiarę i miłość do Maryi, ukazujący Jej rolę jako Matki i Opiekunki górskich społeczności.

Treść i Interpretacja

Pierwsza zwrotka „Do Ciebie, Matko, z tatrzańskich grani / Hal i juhaskich perci wołamy / Trudno samotnie iść w życie dalej / Przytul do serca całe Podhale” przedstawia Maryję jako opiekunkę góralskich społeczności, które zwracają się do Niej o pomoc i wsparcie.

Refren „Błagamy dzisiaj tu na kolanach / Przywróćże owce nam na polanach! / W Twe dłonie troski nasze składamy / 0 Jaworzyńska łaskawa Pani” to modlitwa o opiekę nad życiem codziennym, o powrót owiec na polany, co symbolizuje błogosławieństwo i dobrobyt.

Kolejne zwrotki „Tyś Opiekunką zwierzętom, kwiatkom…” i „Zatrzymaj wichry, potoki rwące…” podkreślają rolę Maryi jako opiekunki natury, domów i całego środowiska życia góralskiego.

W zwrotce „Daj chorym zdrowie, by nie cierpieli…” pojawia się prośba o zdrowie i siłę dla tych, którzy doświadczają trudności, a w zwrotce „Gdy bojaźń w duszy a łzy na twarzach…” wyrażone jest pragnienie pocieszenia i wsparcia w chwilach zwątpienia.

Muzyka i Styl

Muzyka pieśni „Do Ciebie, Matko, z tatrzańskich grani” jest głęboko zakorzeniona w tradycji góralskiej, często wykorzystując elementy ludowe. Melodia jest wzruszająca i pełna uczucia, co pomaga w wyrażeniu głębi emocji zawartych w tekście.

Znaczenie w Kulturze Podhalańskiej

Ta pieśń ma szczególne znaczenie dla mieszkańców Podhala, ponieważ łączy ich głęboką duchowość z miłością do rodzimej ziemi i kultury. Wyraża ona także uniwersalne wartości wiary, nadziei i miłości.

Podsumowanie

„Do Ciebie, Matko, z tatrzańskich grani” to pieśń, która w piękny sposób oddaje hołd Matce Bożej Jaworzyńskiej jako opiekunce i patronce górali. Jest to utwór, który w harmonijny sposób łączy elementy religijne z regionalną kulturą góralską, ukazując głęboką duchową więź między ludźmi a ich Opiekunką.

Tekst Pieśni: Do Ciebie, Matko, z tatrzańskich grani
Autorzy: Jacek Frejlak i Adam Skowroński

Do Ciebie, Matko, z tatrzańskich grani.
Hal i juhaskich perci wołamy.
Trudno samotnie iść w życie dalej.
Przytul do serca całe Podhale.

Błagamy dzisiaj tu na kolanach,
Przywróćże owce nam na polanach!
W Twe dłonie troski nasze składamy,
0 Jaworzyńska łaskawa Pani.

Tyś Opiekunką zwierzętom, kwiatkom,
Biednym sierotkom najlepszą Matką.
Chroń nasze domy, polany, lasy,
I te ostatnie puste szałasy.

Zatrzymaj wichry, potoki rwące,
Uchroń od szkody trawy na łące.
Ciebie prosimy u stóp ołtarza,
O Jaworzyńska Królowo Nasza.

Daj chorym zdrowie, by nie cierpieli,
Kiedy czas życia głowy pobieli.
Słabym daj siłę, wytrwałość, męstwo,
Uchroń swe dzieci przed wszelką klęską.

Gdy bojaźń w duszy a łzy na twarzach,
Ty je obcierasz i żal rozpraszasz.
Nam jako kierdel we mgle zbłąkanym,
Bądź drogowskazem, Tatrzańska Pani.

 

Chwyty: Do Ciebie, Matko, z tatrzańskich grani

 

 

Wykonanie: Do Ciebie, Matko, z tatrzańskich grani tekst

 

 

Dziękuję, że jesteś z nami, jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj nas, zobacz również nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj. Zobacz również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej Świętym i Błogosławionym.

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź