Cyryk i Julita

Św. Cyryk i Julita

Cyryk i Julita

Cyryk i Julita (zm. ok. 305 w Tarsie) – męczennicy chrześcijańscy, święci katoliccy i prawosławni. Cyryk (również Kwiryk, Cyr, Cyriak) był synem Julity.

Julita ze swoim trzyletnim synem Cyrykiem i dwoma służącymi uciekli przed prześladowaniami z Ikonium do Tarsu. Jednak tam zostali zidentyfikowani jako chrześcijanie. W związku z wyznawaną wiarą, Julitę poddano torturom, a w tym czasie Cyryka na kolanach trzymał gubernator Tarsu. Dziecko podrapało twarz gubernatora oraz wyznało wiarę chrześcijańską, co tak rozgniewało gubernatora, że rzucił Cyrykiem o schody, powodując jego śmierć. Następnie Julita została ścięta. Ciała Julity i Cyryka wyrzucono poza miasto, na stertę ciał należących do przestępców. Jednak w tajemnicy dwie służące odnalazły ich zwłoki i pochowały na pobliskim polu.

Wspomnienie liturgiczne świętych Cyryka i Julity w Kościele katolickim obchodzone jest 16 czerwca.
Kościoły wschodnie wspominają męczenników 15 lipca, tj. 28 lipca według kalendarza gregoriańskiego.

W ikonografii święci Cyryk i Julita często przedstawiani są razem podczas męczeństwa. Cyryk przedstawiany jest jako małe dziecko rzucone na ziemię.

Istnieją miejsca nazwane na cześć Cyryka w Europie i na Bliskim Wschodzie – Cyryk to Saint-Cyr występujący w wielu francuskich toponimach. Kult tych świętych był silny we Francji po tym, jak św.Amator biskup Auxerre, sprowadził ich relikwie z Antiochii w IV wieku.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Cyryk i Julita

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.