Bronisław Kostkowski

Bł. Bronisław Kostkowski

Bronisław Kostkowski

Bronisław Kostkowski (ur. 11 marca 1915 w Słupsku, zm. 27 września 1942 w Dachau) – alumn, męczennik II wojny światowej, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Był synem Mateusza Władysława i Marii z domu Wiśniewskiej. Jego rodzice pochodzili z ziemi chełmińskiej, ze wsi Piątkowo, położonej niedaleko Kowalewa Pomorskiego.

Po zakończeniu I wojny światowej rodzina przeniosła się do Bydgoszczy. Od 1 września 1922 roku uczęszczał do czteroklasowej (później siedmioklasowej) Publicznej Szkoły Powszechnej im. św. Jana przy ul. Świętojańskiej w Bydgoszczy. W 1926 roku podjął naukę w Męskim Państwowym Gimnazjum Humanistycznym przy ul. Grodzkiej. W tym czasie był prezesem Sodalicji Mariańskiej w gimnazjum w Bydgoszczy. Po maturze, w październiku 1936 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. W kwietniu 1939 roku przyjął dwa niższe święcenia kapłańskie, a w czerwcu otrzymał promocję na czwarty kurs, którego skończyć już nie zdołał z uwagi na wybuch II wojny światowej.

7 listopada 1939 r. został wraz z biskupem Michałem Kozalem, rektorem seminarium ks. dr Franciszkiem Korczyńskim oraz 21 alumnami aresztowany przez Gestapo. Aresztowani zostali osadzeni we włocławskim więzieniu w bardzo ciężkich warunkach. Hitlerowcy dopatrzyli się, że urodził się w Słupsku, czyli w Rzeszy. Dlatego też postawili mu warunek: jeśli zrezygnuje z kapłaństwa, to zwolnią go z więzienia. Odmówił, choć zdawał sobie sprawę z konsekwencji tej decyzji.

W tej sytuacji hitlerowcy osadzili go w więzieniu w Lądzie, skąd został wywieziony do Szczeglina. Następnie trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen (KL) (28 sierpnia 1940), a stamtąd do Dachau i zarejestrowany jako numer 22828 (14 grudnia 1940).

W jednym z ocalałych listów pisał do rodziny:

Raczej śmierć wybiorę, niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił.

Zmarł w obozie na skutek wycieńczenia.

Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku w grupie 108 błogosławionych męczenników.

Uchwałą Rady Miejskiej z 28 kwietnia 2004 roku, bł. Bronisław Kostkowski ustanowiony został patronem Słupska.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Bronisław Kostkowski

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź