Barbara Cui Lian

Św. Barbara Cui Lian

Barbara Cui Lian

Św. Barbara Cui Lian (chiń. 婦崔連巴芮) (ur. 1849 w Xiaotian, Hebei w Chinach – zm. 15 czerwca 1900 r. w Liushuitao, Hebei) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Barbara Cui Lian była matką dwóch katolickich księży: Józefa Cui Shouxun, który został pierwszym biskupem Yongnian i Cui Puyuan. Przygotowywała ołtarz do mszy. Pomagała biednym, a nawet pewnemu żebrakowi dawała schronienie przez kilka miesięcy, nauczając go katechizmu i przygotowując do chrztu.

Podczas powstania bokserów w Chinach doszło do prześladowania chrześcijan. Jej męczeństwo miało miejsce w nocy 15 czerwca 1900 r. Powstańcy zabili ją, jej trzeciego syna Wesheng z żoną Marią Sung oraz siedmiu innych chrześcijan we wsi Liushuitao.

Dzień jej wspomnienia to 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Została beatyfikowana 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leona Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowana w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Barbara Cui Lian

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.