Arkadiusz z Mauretanii

Arkadiusz z Mauretanii

Arkadiusz z Mauretanii

Arkadiusz z Mauretanii (ur. ok. 284 w Cezarei Mauretańskiej, zm. ok. 305) – męczennik chrześcijański, święty Kościoła katolickiego.

Święty Arkadiusz urodził się w Cezarei Mauretańskiej w dzisiejszym Szarszalu w Algierii (fr. Cherchell).

Żył za panowania Dioklecjana, który pastwił się nad chrześcijanami z powodu ich wiary. Aby ujść z życiem, Arkadiusz musiał uciekać poza miasto. Na wieść o aresztowaniu jego rodziny powrócił do miasta w 305 i stawił się przed sędzią. Był namawiany do dobrowolnego porzucenia chrześcijaństwa. Odmówiwszy, trafił do więzienia, gdzie zginął wskutek brutalnych tortur.

Autentyczność jego męczeństwa potwierdza Passio oraz pisma św. Zenona z Werony, który również pochodził z Cezarei Mauretańskiej.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 stycznia.

W ikonografii jest przedstawiany jako młodzieniec skuty kajdanami trzymający palmę męczeństwa i miecz, niekiedy na stole tortur lub obok katów.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Arkadiusz z Mauretanii

4.9/5 - (18 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź