Antonin z Piacenzy

Antonin z Piacenzy

Antonin z Piacenzy

Antonin z Piacenzy, również Antoni, wł. Antonino (Antonio) di Piacenza (zm. ok. 303 w Travo koło Piacenzy) – rzymski żołnierz legendarnej Legii Tebańskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego.

O kulcie św. Antoniego świadczył biskup Rouen św. Wiktryk ok. 396 roku słowami O Piacenzę troszczy się Antoni. Późniejsze Martyrologium Hieronimiańskie wymienia już św. Antonina wspominanego 30 września obok Ursusa i Wiktora straconych w Soluthurn na terenie dzisiejszej Szwajcarii.

Przez wiele lat przypisywano mu opis podróży do Ziemi Świętej odkryty w 1640 roku, dlatego też często mylony jest z pątnikiem Anonimem z Piacenzy (+570).

Święty Antonin jest patronem Piacenzy i szwajcarskiego miasta SantAntonino.

Jego relikwie znajdują się w bazylice jego imienia w Piacenzy (wł. Basilica di S. Antonino di Piacenza) pod ołtarzem głównym obok szczątków pierwszego biskupa diecezji w latach 322–357.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Antonin z Piacenzy

4.6/5 - (20 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź