Antoni Primaldo

Antoni Primaldo

Antoni Primaldo

Antoni Primaldo (zm. 13 sierpnia 1480 w Otranto) – włoski święty Kościoła katolickiego, wierny świecki, męczennik chrześcijański, ofiara prześladowań na tle religijnym.

Był krawcem w Otranto. Po zajęciu miasta przez tureckich muzułmanów, znany ze swojej pobożności Antoni Primaldo wystąpił w obronie wiary.

W dniu 13 sierpnia 1480 roku poniósł śmierć męczeńską, ścięty jako pierwszy z 813 mieszkańców miasta, ofiar antykatolickich prześladowań z rąk tureckich muzułmanów.

Według tradycji jego ciało miało pozostać w pozycji stojącej do śmierci ostatniej z ofiar masakry.

Beatyfikował go papież Klemens XIV w dniu 14 grudnia 1771 roku.

6 lipca 2007 Benedykt XVI przyjął dekret o męczeństwie bł. Antonio Primaldo i jego towarzyszy i ustalił ich lokalne święto na 14 sierpnia. 20 grudnia 2012 papież Benedykt XVI podpisał dekret uznający cud za wstawiennictwem błogosławionych, zaś 11 lutego 2013 podczas konsystorza wyznaczył datę ich kanonizacji. 12 maja 2013 papież Franciszek dokonał na placu Świętego Piotra pierwszej kanonizacji wynosząc na ołtarze Kościoła katolickiego największą grupę świętych męczenników.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Antoni Primaldo

4.8/5 - (19 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź