Antoni Perulles Estivill

Antoni Perulles Estivill

Antoni Perulles Estivill

Antoni Perulles Estivill, (hiszp.)
Antonio Perulles Estivill (ur. 5 maja 1892 w Cornudella, zm. 12 sierpnia 1936 w Falset) – błogosławiony prezbiter, ofiara prześladowań antykatolickich okresu hiszpańskiej wojny domowej, zamordowany z nienawiści do wiary (łac) odium fidei i uznany przez Kościół katolicki za męczennika, członek Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa.

Studia teologiczne podjął w kolegium San Giuseppe w Tortosie i tam został przyjęty do założonego przez późniejszego błogosławionego Emanuela Domingo y Sol kapłańskiego Stowarzyszenia Robotników Diecezjalnych. Po otrzymaniu sakramentu święceń kapłańskich w Burgos (1916 r.) skierowany został do pracy seminaryjnej. Realizował swój apostolat pełniąc różne obowiązki w seminariach na rzecz aktywizowania środowisk robotniczych do powołań kapłańskich i formacji chrześcijańskiej. Od 1932 r. pracował w wyższego seminarium duchownego Diecezji Orihuela-Alicante, gdzie od 1933 r. pełnił funkcję rektora. Po wybuchu eskalacji prześladowań katolików, okresu hiszpańskiej wojny domowej, został zastrzelony na drodze między miejscowościami El Morell i Falset. Przed śmiercią wybaczył swoim prześladowcom.

1 października 1995 roku papież Jan Paweł II, w czasie Mszy świętej na Placu Świętego Piotra w Watykanie dokonał beatyfikacji grupy 45 męczenników wojny domowej w Hiszpanii w której znalazł się Antoni Perulles Estivill wraz z ośmioma towarzyszami, członkami Bractwa Kapłanów Robotników od Serca Jezusa .

Szczególnym miejscem kultu Antoniego Perullesa Estivilla jest Diecezja Tortosa i Diecezja Orihuela-Alicante, zaś atrybutem męczennika jest palma.

W Kościele katolickim wspominany jest w dies natalis (12 sierpnia).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Antoni Perulles Estivill

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.