Antoni Maria Zaccaria

Antoni Maria Zaccaria

Antoni Maria Zaccaria

Św. Antoni Maria Zaccaria (ur. 1502 w Cremonie – 5 lipca 1539 tamże) – włoski zakonnik, założyciel Zgromadzenia Księży
Regularnych św. Pawła, święty katolicki.

Antoni Maria Zaccaria urodził się w Cremonie w roku 1502. Studiował medycynę w Padwie, lecz zrezygnował z tego zawodu i poświęcił się służbie Bożej. W 1528 r. przyjął święcenia kapłańskie. W roku 1530 założył zakon Kleryków Regularnych św. Pawła, których nazwano Barnabitami od kościoła św. Barnaby, przy którym się osiedlili. Św. Antoni miał wielki kult dla św. Pawła i dał go swoim braciom za wzór i opiekuna. Chciał aby ich życie i nauczanie było przeniknięte duchem Apostoła Narodów. Wyniszczony gorliwą pracą kaznodziejską zmarł 5 lipca 1539 roku, mając lat 36.

Został kanonizowany przez Leona XIII w 1897 r.

W ikonografii św. Antoni Maria Zaccaria przedstawiany jest m.in. u boku św. Pawła Apostoła, do którego miał szczególne nabożeństwo. Czasami z monstrancją w ręku lub trzymający krzyż – jako czciciel Męki Pańskiej. Jego atrybuty to hostia, kielich, lilia.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Antoni Maria Zaccaria

4.5/5 - (18 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź