Ansegiz z Fontenelle

Ansegiz z Fontenelle

Ansegiz z Fontenelle

Ansegiz, opat z Fontenelle (ur. ok. 770 k. Lyonu, zm. 20 lipca 833 lub 834 w Fontenelle) – benedyktyński opat i reformator klasztorów w państwie Franków, święty Kościoła katolickiego.

Zaczynał jako zakonnik w benedyktyńskim opactwie Fontenelle, ale wkrótce powierzono mu zadanie zreorganizowania klasztorów św. Sykstusa pod Reims i św. Memgego w diecezji Châlons-sur-Marne, które zakończył sukcesem. Karol Wielki wyznaczył go opatem klasztoru Saint Germer de Fly oraz jednocześnie powierzył mu nadzór nad kodyfikacją prawa królewskiego pod kierownictwem opata Einharda. Jego praca w Saint-Germer-de-Fly również zostało uznana za bardzo udaną.

W 817 Ludwik I Pobożny powierzył mu słynne opactwo Luxeuil (dzisiejsze Luxeuil-les-Bains), założone przez Kolumbana Młodszego w 590 roku. Ostatecznie, zreformowawszy Luxeuil, został przeniesiony w 823, po śmierci Einharda, jako opat do opactwa św. Wandrille’a z Fontenelle, które zreformował tak samo skutecznie jak poprzednie opactwa. Dokończył pracę Einharda dokonując zbioru praw i rozporządzeń wydanych przez królów frankońskich – zbiór ten stał się oficjalną księgą prawa w cesarstwie na wiele lat.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Ansegiz z Fontenelle

4.6/5 - (15 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź