Anaklet

Anaklet, papież

Anaklet

Anaklet (łac. Anacleto[a], także Ankletus[b], Anankletus, Kletus; ur. w I wieku
zm. ok. 91 w Rzymie) – męczennik i święty Kościoła katolickiego, 3. papież w okresie od ok. 79 do 91 roku.

Nie jest pewna data jego wyboru, w różnych źródłach ustalona na 76, 79 lub 80 rok n.e., również data śmierci przesuwana jest w niektórych źródłach na 88 rok. Euzebiusz z Cezarei podaje, że zmarł w dwunastym roku panowania cesarza Domicjana.

Co więcej, nie jest do końca pewne, czy drugie imię, jakie jest mu przypisywane – Klet – jest faktycznie jego drugim imieniem, czy raczej reprezentuje inną osobę wczesnych lat Kościoła katolickiego. Większość spośród wielkich Ojców Kościoła opowiada się za tym, że oba imiona należą do tego samego papieża, lecz istnieją źródła przemawiające za drugim rozwiązaniem. Współcześnie dominuje pogląd, że była to jedna osoba.

Jego imię może wskazywać, że był z pochodzenia Grekiem. Legenda podaje, że Anaklet postawił pomnik na grobie św. Piotra i wyświęcił 25 prezbiterów. Za jego panowania ponownie rozpoczęły się prześladowania chrześcijan w Rzymie.

Podobnie jak papież Linus uznawany jest za męczennika, jednak jego męczeńska śmierć nie znajduje wyraźnego potwierdzenia w źródłach. Wraz ze swym poprzednikiem i następcą jest wymieniany w czasie mszy św. w I Modlitwie Eucharystycznej, czyli tzw. Kanonie rzymskim ((…) Linusa, Kleta, Klemensa (…)).

Relikwie św. Anakleta są przechowywane w kościele pod wezwaniem św. Linusa w Watykanie.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 26 kwietnia.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Anaklet

4.6/5 - (19 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź